10 wskazówek, jak uniknąć przybierania na wadze po rzuceniu palenia

Kategoria:

Opis

Statystyki mówią nam, że większość osób, które rzuciły palenie, na początku przybiera na wadze. Średnio ten przyrost wynosi od 5 do 10 funtów. A dla wielu osób jest to tymczasowe i cofa się w ciągu pierwszego roku od zaprzestania palenia.

Dla niektórych z nas jednak osiągnięta waga pozostaje i/lub rośnie. Powodem tego może być spowolnienie metabolizmu spowodowane rzuceniem palenia lub menopauzą, ale w większości przypadków chodzi tylko o zjedzenie większej ilości kalorii w ciągu jednego dnia niż w przypadku palacza.

Jeśli jeszcze nie rzuciłeś palenia, poświęć trochę czasu na zaopatrzenie swojej kuchni w zdrowe przekąski i zastanów się, co zrobić, aby pozostać na dobrej drodze po rzuceniu palenia. Odrobina przygotowań może znacznie pomóc w uniknięciu konieczności inwestowania w większą szafę, aby dopasować się do nowego, niepalącego ja.

Wyznacz realistyczne cele

Być może najłatwiejszym sposobem na utrzymanie głowy nad wodą dzięki zaprzestaniu palenia i kontroli wagi jest unikanie przeciążania się zbyt wieloma oczekiwaniami. Rzucenie palenia, choć wcale nie niemożliwe, jest dla większości z nas ciężką pracą na początku. Rozpoczęcie nowej diety podczas rzucania palenia to dużo do żonglowania.

Wiele osób zyskuje energię rzucając tytoń i jednocześnie decyduje się na podjęcie innych wyzwań, przed którymi stoją w życiu. Kiedy tak się dzieje, może być trudno zrobić wszystko i ostatecznie wszystko cierpi. Cierpimy na nawrót palenia i zwykle wracamy do złych nawyków żywieniowych.

Po prostu skup się na utrzymaniu obecnej wagi, jednocześnie radząc sobie z odstawieniem nikotyny i kolejnymi miesiącami. Kiedy czujesz się komfortowo ze swoim zakazem palenia, możesz zwrócić uwagę na odrzucenie dodatkowego ciężaru, który nosisz.

Dlaczego jedzenie staje się substytutem palenia

Dla nowych byłych palaczy jedzenie często nabiera nowego znaczenia, które może szybko stać się niezdrową obsesją, jeśli nie będziemy ostrożni.

Czemu?

Po części ma to związek z koniecznością zastąpienia palenia. Palacze mają silne skojarzenia „ręka-usta”, a jedzenie jest czynnością „ręka-usta”. Ale także jedzenie po prostu smakuje lepiej bez smoły papierosowej zatykającej wrażliwe kubki smakowe na naszych językach. Nierzadko byli palacze zauważają, że niektóre potrawy smakują zupełnie inaczej niż podczas palenia.

A do tego dochodzi fakt, że jedzenie sygnalizuje wielu z nas komfort. To uczucie komfortu towarzyszy skokowi dopaminy w mózgu, który jest tym samym mechanizmem, który powoduje „przyjemność” palenia. Naukowcy uważają, że dopamina jest kluczowym czynnikiem w uzależnieniu, niezależnie od tego, czy jest to nikotyna, żywność, alkohol czy inne substancje uzależniające. Nie jest niczym dziwnym, kiedy sięgamy po jedzenie, kiedy chcemy zapalić.

Chociaż nie możemy przestać jeść, gdy rzucimy palenie, możemy dokonywać wyborów, które pomogą nam uniknąć przybierania na wadze, a nawet poprawić samopoczucie.

Dieta bogata w składniki odżywcze pomaga nam w utrzymaniu dobrego samopoczucia fizycznego i emocjonalnego, co z kolei ułatwia utrzymanie codziennego wysiłku niezbędnego w pierwszych miesiącach rzucania palenia.

Skorzystaj z poniższych wskazówek, aby zacząć twórczo myśleć o używaniu jedzenia jako narzędzia dobrego zdrowia, a nie substytutu palenia. Zobacz https://publons.com/journal/10101/biochemia-medica/

10 wskazówek, jak zminimalizować przyrost masy ciała związany z końcem

  • Zwróć uwagę na porcje.
  • Zmniejszone wielkości porcji: użyj talerza zamiast talerza i zatrzymaj się po pełnym talerzu.
  • Czytaj etykiety.

Przeznaczony do żywności o niskiej zawartości tłuszczu oraz wysokiej zawartości białka i błonnika. A mówiąc o wielkości porcji, pamiętaj, aby sprawdzić również etykiety na opakowaniach żywności pod kątem wielkości porcji.

Trzymaj pokusę z dala od domu.

Jeśli tego nie ma, nie możesz tego zjeść. Przechowuj lodówkę i szafki z wyborem zdrowej żywności, aby kiedy chcesz porozmawiać, właściwe jedzenie było w zasięgu ręki.

Rozpieszczaj słodycze w restauracji.

Nie pozwól, aby pół galona półek z lodem w zamrażarce zamarzło. Zamiast tego udaj się do lodziarni, gdy masz ochotę na lody. Zrób te zabezpieczenia przed powrotem po kolejną miarkę lub, co gorsza, kolejną miskę później.

Pić dużo wody.

Jeśli chcesz coś zjeść, najpierw wypij szklankę wody. Pomaga ci się napełnić. Będziesz mniej jeść, a także pokonać chęć palenia.

Pomyśl o 80/20.

Jeśli 80% posiłków i przekąsek, które spożywasz w danym dniu jest zdrowych i we właściwych porcjach, możesz sobie pozwolić na smakołyki z pozostałymi 20% bez wyrzucania swojej diety.

Jedz częściej.

Staraj się jeść 5 lub 6 małych posiłków w ciągu dnia. Zainteresowanie rozmową jest intensywne na początku przerwy, więc posiłki między posiłkami mogą być idealnie dopasowane do Twoich potrzeb. Dobrą wiadomością jest to, że małe posiłki co kilka godzin mogą przyspieszyć Twój metabolizm. Po prostu patrz na swoje kalorie i utrzymuj odpowiednie odstępy dla swojego ciała przez cały dzień.

Iść na spacer.

Ćwiczenia pomogą Ci uniknąć przybierania na wadze. Zaledwie pół godziny marszu dziennie może wystarczyć, aby utrzymać stabilną wagę, o ile dobrze się odżywiasz. A ćwiczenia poprawiają również nastrój, co jest dobrą korzyścią.

Rozprosz się.

Opóźnienie jest głównym wyzwalaczem palenia i jedzenia. Dokonaj nagłej zmiany w tym, co robisz, a odwrócisz uwagę od bezmyślnego podjadania.

Znajdź wsparcie.

Nasze forum rzucania palenia to wspierająca społeczność ludzi, którzy pracują nad rzuceniem palenia. Zatrzymaj się i przejrzyj kartę wiadomości dla tej aktywnej grupy jako gość lub zarejestruj się (za darmo) i dołącz do dyskusji.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „10 wskazówek, jak uniknąć przybierania na wadze po rzuceniu palenia”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.